yükleniyor

Crawl Budget Nedir?


Türkçe karşılığı Tarama Bütçesi olan Crawl Budget günlük olarak Google botlarının ne kadar sayfası ziyaret ettiğini ifade etmektedir.

Genel olarak ortalama bir rakama sahip olan tarama bütçesi bazı faktörlerin etkisi ile değişiklik gösterebilmektedir. Google botlarının yapacakları tarama çalışmaları internet sitelerinizin Google sonuçlarında çıkma sıralamalarında etkili olmaktadır. Yapılan indeksleme çalışmalarının sonuçlarında aramalarda kaçıncı sırada görünecekleri de belirlenebilmektedir.

Tarama Bütçesi Ne İşe Yarar?

Google tarafından internet sitelerinizin sayfaları arasında verilen öneme göre ziyaret durumları değişmektedir. Yapılan bu taramalar ile birlikte belirli bir oran ortaya çıkmaktadır. Belirli seviyelerin altına düşen bu oranlar ile birlikte internet sitelerinizin indeksleme sonuçları güncel olmayacak ve bu şekilde sitelerin Google arama sonuçlarındaki sıralamaları günden güne gerilere düşecektir.

Crawl Budget Nasıl Kontrol Edilir?

Google botlarının sayfalarınız arasında yaptıkları indeksleme durumlarını kontrol etmeniz ve buna göre yapılacak olan işlemleri de yapmanız gerekmektedir. Crawl Budget kontrol etmek için öncelikle Google Search Console girmeniz gerekmektedir. Giriş yapıldıktan sonra gelen menüden önce Google Dizini seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Gelen seçenekler arasından da Dizin Durumu seçeneğine tıklamalısınız. Buradan dizine eklenen toplam sayfa sayısını görmeniz mümkün olabilmektedir.

Dizine eklenen sayfa sayısını öğrendikten sonra ise yine menüden Tarama ve daha sonra Tarama İstatistikleri sayfasına giriş yaparak yapılan taramaları görebilirsiniz. Oran hesaplamak için ise ilk bulduğunuz dizine eklenen toplam sayfa sayısını ortalama günlük taranan sayfa sayısına bölmeniz yeterli olacaktır. Çıkan sonuç eğer 10’un üzerinde ise bu sizin kısa süreler içerisinde gerekli işlemleri yapmanız gerektiğini ifade edecektir. Ancak 3 ve altında çıkar ise endişe edilecek bir durumun bulunmadığını gösterir. Bu şekilde siz de Crawl Budget oranı hesaplama işlemini yaparak gerekli aksiyonları alabilirsiniz.

Bu makale kalitemakale tarafından yazılmıştır.

Profesyonel Çözümlerimizle Sektördeki Tecrübemizle Her Daim Sizleri Başarıya Taşıyoruz.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!