yükleniyor

Bounce Rate (Hemen Çıkma Oranı) Nedir?


Türkçe karşılığı Hemen Çıkma Oranı olan Bounce Rate internet kullanıcılarının sizin sitenize giriş yaptıktan sonra farklı bir sayfaya girmeden ve farklı bir yere tıklamadan hemen çıkmasını gösteren ve SEO açısından oldukça önemli bir rapordur.

Yapılacak olan raporlama faaliyetleri internet sitelerinin SEO optimizasyonu için oldukça önemlidir. Alınacak raporlarla birlikte yol haritanızın doğru çizilmesi ve bununla birlikte yapılacak olan işlemlerin iyi planlanabilmesini sağlayabileceksiniz.

Bounce Rate Nasıl Kontrol Edilir?

Bounce Rate sürekli olarak kontrol edilmeli ve çıkan oranlara göre mutlaka gerekli olan önlemlerin alınması gerekmektedir. Eğer Google Analytics kullanıyorsanız o halde Audience / Ourview (Kitle / Genel Bakış) seçeneğinin altında Bounce Rate’ye ulaşabileceksiniz. Bounce Rate yani Hemen Çıkma Oranı kontrolünde sayfanın yapısı oldukça önemli olacaktır. Eğer bir haber sitesi yönetiyorsanız bu oranların çok yüksek olması beklenmemelidir. Ancak diğer haberlerin de merak edilerek giriş yapılmasının sağlanması istenilen sonuçların alınabilmesi için oldukça önemlidir.

Bounce Rate’yi Etkileyen Faktörler Nelerdir?

İnternet sitelerinizin ziyaretçilerinin tepkilerini anlamanıza yardımcı olabilecek bu rapor sayesinde daha etkili internet sitelerinizin olması sağlanabilmektedir. Bounce Rate etkileyen faktörlere bakacak olursak:

1.       Trafiklerin Kaynakları: İnternet sitelerinizi ziyaret edenlerin kaynakları oldukça önemlidir. Eğer bu ziyaretçiler direkt olarak sitenize giriş yapıyorlarsa puanlarınız yüksek olacaktır.

2.       Ziyaret Edilen Sayfalar: Eğer ziyaretçiler direkt olarak girdikleri sayfalarda işleri bittikten sonra hiçbir yere tıklamadan çıkıyorlarsa bu verilerin düşük olmasına neden olacaktır.

3.       Sitelerin Tasarımları: Kullanıcıların sitelerinizde daha fazla zaman geçirmelerini sağlamak için tasarımların güçlü olması gerekecektir. Kaliteli tasarımlar daha çok kullanıcı çekeceklerdir.

4.       Site Hızları: İnternet sitelerinizin hızlı olması kullanıcıların daha fazla ziyaret etmelerini sağlayacak ve aynı zamanda Bounce Rate yüksek olması sağlanabilecektir.

 Bu makale kalitemakale tarafından yazılmıştır.

Profesyonel Çözümlerimizle Sektördeki Tecrübemizle Her Daim Sizleri Başarıya Taşıyoruz.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!